Omurga Kireçlenmesi Nedir?

Omurga Kireçlenmesi Nedir?

Diz ve kalça eklemlerinde olduğu gibi omurlarımız arasında da eklemler vardır. Anatomik bozukluk, travma yada yaşa bağlı olarak bu eklemlerde kireçlenme yani dejenerasyon gelişir. Buna bağlı olarak bir takım omurga rahatsızları ortaya çıkar. Bu grup rahatsızlıklar genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Bu başlık altında anlatılabilecek çok sayıda hastalık var. Bu nedenle belli başlı olan rahatsızlıklardan kısa kısa bahsedelim:

De Novo Skolyoz Nedir?

De novo skolyozu kısaca erişkin skolyozu olarak ta adlandırabiliriz. Hastanın daha önce var olan ihmal edilmiş veya ameliyatlık olmayan skolyozu zaman içerisinde ilerleyerek 50-55 yaşlardan sonra ciddi omurga problemlerine neden olabilir. Omurgadaki bu dengesizler ve anormal dizilim hastanın yürümesinde ağrılara ve mesafelerin giderek kısalmasına, hayat kalitesinin bozulmasına neden olur. Bu tür skolyozların tedavisi cerrahidir. Cerrahi planlama yine hastaya göre yapılmalıdır, ne tür cerrahi tedavi olması gerektiğini danışabilirsiniz.

Dar Kanal Sendromu Nedir?

Omurga cismi bir halka şeklindedir. Önde omurganın cismi, arka ve yanlarda lamina ve pedikül olarak adlandırdığımız yapılardan oluşur. Bu yapıların ortasındaki boşluktan omuriliğimiz geçer. İki omurun oluşturduğu bir segmentin sağında ve solunda olan nöral foramen dediğimiz deliklerden bu omurilikten çıkan sinir kökleri bulunur. Bir sebepten bu kanalın daralması nedeni ile hastanın nörolojik bir takım sorunları ortaya çıkmaya başlar. Yürüme mesafesi kısalır, ağrılar artar, idrar ve büyük abdest kaçırmalar olmaya başlar ve hasta öne doğru yürüyerek rahatlamaya çalışır. Hastanın kliniği, dar kanalın olduğu seviye veya seviyelere göre değişebilir. Bu dar kanal sendromunun tedavisi cerrahidir.

TLİF (Transforaminal Lomber İnterbody Füzyon)  Nedir?

TLİF ameliyatı dar kanal tedavisinde uyguladığımız yöntemlerdendir. TLİF ameliyatını kabaca anlatmak gerekirse omurgalara vida konulduktan sonra omurgaların arasındaki disk tamamen boşaltılıp yerine iki omuru bir birine kaynatmak ve yükseklik kaybını önlemek için bir metal takoz konulur. Hastanın tedavisi planlanırken hastanın durumuna göre karar verip planlama yapmak gerekir.

Omurga Kireçlenmesi Vaka Örnekleri.

Sizinle paylaştığımız vaka örneklerini inceleyin. Prof. Dr. Halil Burç ile iletişime geçmek için tıklayınız.